تور یونان: وزیر دفاع ترکیه: یونان نباید تحت تاثیر کشورهای دیگر قرار گیرد

به گزارش مجله آرنا، وزیر دفاع ترکیه با ادعای آمادگی برای گفت وگو با یونان گفت، آتن نباید به واسطه تحریک شدن از سوی بعضی کشورها، علیه آنکارا موضع گیری کند.

تور یونان: وزیر دفاع ترکیه: یونان نباید تحت تاثیر کشورهای دیگر قرار گیرد

سفر با تور یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل مجله آرنا، وزیر دفاع ترکیه روز چهارشنبه گفت که یونان نباید تحت تاثیر دیگر کشورها, علیه ترکیه موضع گیری کند.

به نوشته روزنامه حریت حلوصی آکار وزیر دفاع ترکیه با تاکید بر اینکه این کشورهمواره به راه چاره مسالمت آمیز با رعایت قوانین بین المللی و روابط همسایگی خوب معتقد بوده، مدعی شد که آنکارا هوادار گفت وگو با آتن است.

آکار با اشاره به حادثه اخیر که در آن کشتی تحقیقاتی یونانی هنگام کوشش در نقض فلات قاره ترکیه رهگیری شد، تاکید نمود که یونان علیرغم هشدارهای ترکیه به تحریکات و تخلفات خود ادامه می دهد. او گفت که اگرچه ترکیه هوادار گفت وگو و راه چاره مسالمت آمیز است، اما اجازه نخواهد داد که حقوق این کشور و قبرس ترک نشین نقض گردد.

آکار بعلاوه در خصوص خریدهای تسلیحاتی بزرگ از سوی یونان، تاکید نمود که یونان نباید با تحریک دیگر کشورها ، علیه ترکیه موضع گیری کند. چنین اقداماتی به نفع یونان نخواهد بود.

وزیر دفاع ترکیه مدعی شد ترکیه هرگز تهدیدی برای هیچ طرفی نبوده، بلکه همواره متحدی معتبر، قوی و کارآمد بوده است.

ترکیه که دارای طولانی ترین خط ساحلی قاره ای در مدیترانه شرقی است، ادعاهای مرزی دریایی یونان و یونان را رد و تاکید نموده است که ادعاهای بیش از حد حقوق حاکمیت ترکیه و قبرس ترک نشین را نقض می نماید.

سران ترکیه بارها مدعی شده اند که که آنکارا هوادار حل همه مسائل مهم منطقه از جمله اختلافات دریایی به وسیله حقوق بین الملل، روابط خوب همسایگی ، گفت وگو و مذاکره است.

وزارت دفاع ترکیه روز دوشنبه بیان کرد که نیروی دریایی ترکیه با یک کشتی تحقیقاتی یونانی، قبرسی به علت نقض حریم دریایی ترکیه در دریای مدیترانه برخورد و آن را مجبور به خروج از منطقه نموده است.

وزارت دفاع ترکیه بیان کرد در 29 سپتامبر دولت یونان و قبرس هشدار ناوبری موسوم به ناوتکس را برای فعالیتهای تحقیقاتی به وسیله یک فروند کشتی با پرچم مالت در منطقه فلات قاره ترکیه صادر کردند.

با این حال، ترکیه با مالت و ایتالیا، کشور هایی که شرکت مالک کشتی در آن قرار گرفته است به وسیله مجاری دیپلماتیک به این علت که قبلاً با ترکیه هماهنگ نشده بود، تماس گرفت. ترکیه بعلاوه هشدارهای ناوتکس را در یک اکتبر صادر کرد تا به دریانوردان اطلاع دهد که فعالیت باید با هماهنگ شوند.

با وجود کوشش های اخیر ترکیه، کشتی تحقیقاتی قبرس و یونان صبح روز یکشنبه سعی کرد فلات قاره ترکیه را نقض کند. اما کشتی متعلق به نیروی دریایی ترکیه که در چارچوب عملیات سپر مدیترانه فعالیت های شناسایی و نظارتی را در منطقه انجام می داد، به این کشتی هشدار داد و متعاقب آن این کشتی قبرسی، یونانی از فلات قاره ترکیه خارج شد.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 مهر 1400 بروزرسانی: 20 مهر 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1739

به "تور یونان: وزیر دفاع ترکیه: یونان نباید تحت تاثیر کشورهای دیگر قرار گیرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان: وزیر دفاع ترکیه: یونان نباید تحت تاثیر کشورهای دیگر قرار گیرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید