چالشی سخت، پیش پای ماموریت بازگشت به کره ماه

به گزارش مجله آرنا، وجود گردو غبار در سیاره های منظومه شمسی، چالشی جدی و خطرناک برای فضانوردان ماجراجو است.

چالشی سخت، پیش پای ماموریت بازگشت به کره ماه

به گزارش خبرنگار کارشناسان ناسا اعلام کرده اند سال ها پیش در زمان ماموریت آپولو 15، که ماموریت سفر به کره ماه بود، خدمه حاضر در ماه نشین به دلیل وجود گرد و غبار شدید سیاره پیروز نشدند محدوده ای که درآن فرود آمدند را به خوبی شناسایی کنند.

پس از خاموش شدن موتور، ماژول قمری حدود 11 درجه به داخل دهانه سطح کره ماه چرخید تا سرانجام برسطح آن فرود آمد. به گفته خدمه ماه نشین آپولو 15، در زمان تماس ماژول با سطح کره مقدار قابل توجهی سنگ و گرد و خاک به هوا برخاسته بود.

کارشناسان ناسا اعلام کرده اند بنا بر پیش بینی ها تا سال 2024 فضانوردان در پروژه ای به نام ماموریت آرتمیس به کره ماه باز می گردند به همین دلیل بررسی مشکل های ماموریت های آپولو به کره ماه اهمیت فراوان دارد تا راه حل های جدیدی برای رفع آن ها درنظر گرفته شود.

اولین بار در جولای سال 1969 ماژول آپولو 11 برسطح کره ماه فرود آمد و فرمانده ماژول نیل آرمسترانگ نخستین انسانی است که برسطح کره ماه قدم گذاشته است. نیل آرمسترانگ در جریان گزارش های خود اعلام کرده است به دلیل گرد و خاک شدید موجود برسطح کره ماه امکان مشاهده سطح وسیعی از کره امکان پذیر نبوده است.

درماموریت های آینده ازجمله آپولو 12 هم گردو غبار شدید کره ماه مشکل هایی برای انجام کار های علمی فضانوردان و رصد اجرام آسمانی به وسیله آن ها به وجود آورده بود.

کارشناسان اعلام کرده اند درماموریت آرتمیس اگر ماژول قمری دچار فرود با نقص سیستمی شود احتمال به خطر افتادن جان فضانوردان، آسیب ماژول قمری و ایجاد گرد و غبار فراوان وجود خواهد داشت به همین دلیل کارشناسان در نظر دارند بهترین موقعیت برای فرود ماژول را بیابند.

ماموریت های فضایی در کش و قوس خطر سرایت ویروس کرونا به فضا

کره ماه دارای جاذبه کمتری به نسبت زمین و بدون هوای قابل تنفس برای انسان است به همین دلیل نحوه فرود ماژول فضایی در آن متفاوت است.

برروی زمین گرد و غبار ایجاد شده به دلیل نیروی جاذبه زمین و عنصر های موجود در هوا پس از ایجاد و طی بازه زمانی اندکی به سطح زمین می نشیند، اما در کره ماه به دلیل جاذبه کم گرد و غبار ایجاد شده تا مدت ها در فضا معلق می مانند و می توانند سبب آسیب جدی به سخت افزار ماژول قمری شوند.

از جمله تاسیسات سخت افزاری ماژول قمری می توان سلول های خورشیدی، سطوح کنترل حرارت و حرکت اجزای سخت افزاری باز شونده را می توان نام برد. محققان اعلام کرده اند ذره های گرد و غبار از سنگ کره ماه مشهور به رگولیت تشکیل شده اند و در نظر دارند از نسل جدیدی از چرخ ها برای حرکت ماه نورد خود بر سطح کره ماه در آینده استفاده کنند.

کارشناسان برای بررسی چگونگی فرود ماژول قمری و ماه نورد بر سطح کره ماه در نظر دارند ابتدا در یک محیط خلاء آزمایشگاهی به بررسی نحوه فرود ماه نورد بپردازند.

دانشمندان همچنین برای بررسی سطح کره ماه در نظر دارند از نوعی دوربین پیشرفته استفاده کنند که همراه با یک ماهواره فضایی توسط موشک فالکون 9 شرکت اسپیس ایکس در سال 2021 به فضا پرتاب خواهد شد و محققان می توانند از این طریق تصاویر بسیار دقیقی از سطح کره ماه را مشاهده و بر روی آن مطالعه انجام دهند.

محققان اعلام کرده اند مطالعه بر روی گردو غبار سطح کره ماه و نحوه فرود ایمن ماژول فضایی حاوی سرنشین دارای اهمیت بالایی است و به کارشناسان برای سفر انسان به سیاره مریخ در آینده کمک خواهد کرد.

منبع:Space

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 23 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 827

به "چالشی سخت، پیش پای ماموریت بازگشت به کره ماه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چالشی سخت، پیش پای ماموریت بازگشت به کره ماه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید