اطلاعات جامع در خصوص ایمپلنت دندان

به گزارش مجله آرنا، روش درمان ایمپلنت روشی کاملا ایمن و قابل پیش بینی است. ایمپلنت ها در حقیقت جایگزینی برای دندان از دست رفته بیمار هستند. ایمپلنت ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. پایه ایمپلنت ها که نقش ریشه دندان را دارند از جنس فلز تیتانیوم هستند. بعد از قرار دادن این پایه در فک روکش مورد نظر را روی آن قرار می دهند. این روکش حکم تاج دندان را دارد.

اطلاعات جامع در خصوص ایمپلنت دندان

افراد ممکن است بر اثر عوامل مختلفی یک یا چند دندان خود را از دست بدهند. از دست دادن دندان ها می تواند مسائل زیادی را پیش روی افراد قرار دهد. این مسائل ممکن است اثرات جبران ناپذیری داشته باشند. یکی از مهم ترین مسائل ظاهری می تواند از دست رفتن لبخند زیبای فرد باشد. بی دندانی تاثیر بسیار زیادی بر فرم لبخند و چهره افراد دارد. افرادی که دندانی را از دست می دهند زمان غذا خوردن با مسائل زیادی رو به رو می شوند. این مسائل باعث می گردد فرد از میل کردن برخی خوراکی ها و غذاها منصرف گردد. در این موارد فرد تغذیه مناسب و کافی نخواهد داشت و با مسائل تغذیه ای زیادی روبرو خواهند شد. علاوه بر این موارد که به آن اشاره کردیم تحلیل و از بین رفتن حجمی از بافت استخوان فک بیمار می تواند نتیجه از دست رفتن دندان ها باشد. این عوارض بی دندانی باعث می گردد بیشتر به ضرورت درمان آن پی ببریم. یکی از برترین روش های درمان می تواند ایمپلنت دندان باشد.

روش درمان ایمپلنت روشی کاملا ایمن و قابل پیش بینی است. ایمپلنت ها در حقیقت جایگزینی برای دندان از دست رفته بیمار هستند. ایمپلنت ها از بخش های مختلفی تشکیل شده اند. پایه ایمپلنت ها که نقش ریشه دندان را دارند از جنس فلز تیتانیوم هستند. بعد از قرار دادن این پایه در فک روکش مورد نظر را روی آن قرار می دهند. این روکش حکم تاج دندان را دارد.

ایمپلنت مزایای بی شماری دارد که باعث شده افراد زیادی به انجام این درمان ترغیب شوند. در ادامه به تعدادی از این مزیت ها و ویژگی های ایمپلنت دندان اشاره می کنیم:

حفظ سلامت و کیفیت دندان های کناری دندان از دست رفته، بریج یکی از روش های درمان بی دندانی است. در این روش دندان های مجاور دندان از دست رفته را تراش می دهند تا روکشی یک تکه برای همه آن ها قرار دهند. این کار آسیب زیادی به دندان های مجاور وارد می نماید. مینای دندان ها در این درمان تراش داده می گردد. تراش مینای دندان به مرور باعث پوسیدگی دندان ها می گردد و ممکن است این دندان ها بعد از گذشت مدت زمانی از بین بفرایند. در این روش کیفیت دندان های مجاور برای پر کردن جای خالی یک دندان از دست رفته به شدت تحت تاثیر قرار می گیرد. این در حالی است که طی انجام ایمپلنت دندان کیفیت سایر دندان ها تحت تاثیر قرار نمی گیرد.

ایمپلنت دندان ساختاری شبیه به دندان طبیعی فرد دارد. هر ایمپلنت از دو بخش فیکسچر و اباتمنت ساخته شده است. طی جراحی ایمپلنت پایه ایمپلنت یا همان فیکسچر را درون استخوان فک قرار می دهند. این بخش از ایمپلنت دقیقا مشابه ریشه دندان طبیعی عمل می نماید. وقتی دندانی از دست می رود نبود ریشه دندان باعث می گردد استخوان فک در آن ناحیه تا حد زیادی تحلیل برود. این موضوع از تحلیل استخوان فک جلوگیری می نماید.

ایمپلنت دندان با استفاده از جراحی جزئی در فک قرار داده می گردد. فرایند کار به این شکل است که در مرحله اول فرد باید به وسیله پزشک به دقت ارزیابی گردد. شرایط عمومی سلامت بیمار و دندان های بیمار آنالیز می گردد. برای انجام ایمپلنت دندان داشتن تصاویری مانند CBCT لازم و لازم است. این تصاویر اطلاعات دقیقی از تعداد ایمپلنت های لازم، ابعاد و اندازه های مورد احتیاج و محل دقیق کاشت ایمپلنت دندان را در اختیار پزشک قرار می دهد. علاوه براین موارد این تصویر می تواند اندازه حجم و کیفیت بافت استخوان فک را به پزشک نشان دهد. آنالیز دقیق تصویر CBCT برای انجام ایمپلنت دندان بسیار ضروری و یاری نماینده خواهد بود.

بعد از آنالیز دقیق بیمار پایه ایمپلنت با یاری جراحی بسیار جزئی در استخوان فک قرار داده می گردد. این جراحی در مطب پزشک انجام می گردد. برای انجام جراحی بیمار بی حس می گردد و در انجام آن دردی را حس نمی نماید. پزشک بعد از جراحی، ممکن است برای جلوگیری از درد و عفونت برای بیمار مسکن و آنتی بیوتیک تجویز کند. بیمار باید این دارو ها را طبق دستور پزشک مصرف کند.

بعد از کاشت پایه ایمپلنت باید مدت 3 تا 4 ماه زمان بگذرد تا بافت استخوان فک به مرور رشد کند و با پایه های ایمپلنت جوش بخورد. بعد از این که از استحکام و جوش خوردن پایه ها اطمینان پیدا کنیم می توانیم پروتز مناسب را برای فرد قرار دهیم. برای قرار دادن پروتز ابتدا از ایمپلنت های درون فک بیمار قالب گیری می کنیم و طبق قالب گرفته شده پروتز مناسب را می سازیم. این پروتز ها باتوجه به شرایط بیمار می تواند ثابت و متحرک باشند.

از این مرحله به بعد مراقبت های بیمار در اندازه موفقیت این درمان بسیار مهم و تاثیرگزار خواهد بود. ایمپلنت های دندانی علاوه بر ظاهر طبیعی که دارند از نظر ساختاری و عملکردی هم مشابه دندان های طبیعی فرد هستند. مراقبت ها از ایمپلنت دندان همچون دندان های طبیعی خواهد بود. افراد باید بعد از کاشت ایمپلنت بهداشت دندان ها را به دقت رعایت نمایند. مسواک زدن و نخ دندان به صورت منظم در حفظ ایمپلنت ها بسیار لازم است. علاوه بر حفظ بهداشت دندان ها مراقبت های دوره ای برای آنالیز شرایط ایمپلنت ها هم پیشنهاد می گردد.

محدودیت های انجام ایمپلنت دندان بسیار زیاد و گسترده نیست. شاید این درمان در افرادی که مبتلا به دیابت هستند و بیماری آن ها به صورت کنترل نشده است مناسب نباشد. بیمارانی که پوکی استخوان دارند و یا بیماران مبتلا به سرطان که از درمان شیمی درمانی استفاده می نمایند شاید گزینه های مناسبی برای انجام ایمپلنت نباشند. علاوه بر این بیماری ها مصرف سیگار و الکل ممکن است التیام بافت های مجاور ایمپلنت ها را تحت تاثیر قرار دهند.

محدودیت های سنی خاصی برای انجام ایمپلنت وجود ندارد. فقط باید دقت کرد که ایمپلنت برای سن کم تر از 18 سال مناسب نیست، زیرا قبل از 18 سالگی استخوان ها به رشد کامل خود نرسیده اند.

در آخر باید به این نکته اشاره کنیم که انتخاب درمان مناسب برای فرد باید متناسب با شرایط بیمار باشد. پس بیمار باید به دقت ارزیابی گردد و پزشک درمان مناسب را انتخاب می نماید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ایمپلنت و لمینت دندان پیشنهاد می کنیم به وب سایت ما مراجعه کنید و یا با ما تماس بگیرید تا مشاوران ما شما را هدایت نمایند.

www.daya-dent.com

09907575065،

09905776468،

02177978249

منبع: فرادید
انتشار: 16 مرداد 1400 بروزرسانی: 16 مرداد 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1667

به "اطلاعات جامع در خصوص ایمپلنت دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات جامع در خصوص ایمپلنت دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید