انتصاب دبیر و شورای سیاست گذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

به گزارش مجله آرنا، نخستین جلسه شورای سیاست گذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر با حضور سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزیر، هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی، عبدالرحیم سیاهکارزاده، رئیس موسسه توسعه هنرهای تجسمی معاصر، ابراهیم حقیقی، هنرمند پیشکسوت و دبیر جشنواره دوازدهم و اعضای شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی در روز یکشنبه هفتم مهر ماه در معاونت هنری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار گردید.

انتصاب دبیر و شورای سیاست گذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر

به گزارش مجله آرنا به نقل از واحد ارتباطات و رسانه اداره کل هنرهای تجسمی، در این جلسه سید مجتبی حسینی ـ معاون هنری وزیر ـ طی احکام جداگانه ای هادی مظفری، مدیرکل هنرهای تجسمی را به سمت رئیس شورای سیاست گذاری این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر منصوب کرد و سپس ابراهیم حقیقی، هنرمند پیشکسوت را به عنوان دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر دوازدهم انتخاب کرد.

در ادامه این جلسه، سید مجتبی حسینی طی احکام جداگانه ای، اعضای شورای سیاستگذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر را شامل طاهر شیخ الحماء، رضا یساولی، حبیب الله صادقی، محسن حسن پور، رجحانه حسینی، رضا بنی رضی، سودابه صالحی، الهه جواهری، مسعود نجابتی، اسماعیل عباسی و بهرنگ صمدزادگان انتصاب کرد.

در این جلسه نخست هادی مظفری گفت: استادان حاضر در سال های گذشته هر کدام به نوعی در جریان کم و کیف جشنواره بوده اند. تا پیش از دوره یازدهم گله بزرگ خانواده تجسمی این بود که جشنواره هنرهای تجسمی فجر به نوعی جایگزین بینال های هنری شده و این گله در دل خانواده تجسمی مانده بود. جشنواره تجسمی فجر با این خانواده بزرگ هنرهای تجسمی بیشتر شبیه المپیک هنری است. اما بینال های هنری نیز مانند باقی مسابقات جهانی در حوزه ورزش در شرایط خود برگزار خواهند شد . در سال گذشته سعی ما بر این بود که این اعتماد سازی را فراهم آوریم تا به خانواده تجسمی بگوییم هر کدام از رویدادهای هنری در جای خودشان ایفای نقش خواهند کرد .

وی اضافه نمود : تمامی جشنواره های فجر آیین نامه های مدونی دارند .جشنواره هنرهای تجسمی فجر نیز در دوره گذشته صاحب آیین نامه مدونی شد و آقای وزیر این نامه را ابلاغ کردند و جشنواره بر اساس آیین نامه بر مدار خود جلو خواهد رفت.

مظفری ادامه داد: جشنواره تاکنون به صورت مسابقه برگزار می شد ولی سال گذشته دایره بازتر شد. حضور بیش از 35 استاد پیشکسوت در قامت دبیر و داور باعث شد جشنواره یازدهم رشد کمی 308 درصدی را داشته باشد. بخشی از این رشد مربوط به اطلاع رسانی صحیح بود و قسمتی نیز به علت حضور چهره های مطرح در جشنواره بود. کوشش ما بر این است که در جشنواره پیش رو شاهد رشد کمی و کیفی قابل ملاحظه ای باشیم.

او با اشاره به بخش فروش آثار در جشنواره پیشین گفت: سال گذشته فروش آثار به جشنواره اضافه شد و 55 گالری در آرت فر فجر با ما همکاری کردند و آثار هنرمندان تجسمی در این حوزه به فروش رسید که برای حرکت اول اتفاق میمون و مبارکی بود. در دوره پیش در کنار تمامی بخش ها، قسمت مقالات و پژوهش ها را هم داشتیم که به همت بزرگان هنر در این دوره نیز ادامه خواهیم داد و کتاب مقالات سال گذشته در جشنواره دوازدهم انتشار خواهد یافت.

در ادامه ابراهیم حقیقی دبیر جشنواره هنرهای تجسمی فجر یازدهم و دوازدهم گفت: من از شورای سیاست گذاری این دوره از جشنواره هنرهای تجسمی فجر می خواهم حتما به جشنواره های سال های گذشته نگاه نمایند و دیدگاه های خود را برای هر چه بهتر برگزار شدن این دوره از جشنواره ارایه دهند. در این دوره نیز سعی ما بر این است دبیران هنری و داوران هر حوزه را از نخبگان هنری انتخاب کنیم زیرا که یکی از دلایل شرکت هنرمندان هنرجویان در جشنواره حضور چهره های مطرح هنرهای تجسمی در زمینه دبیری و داوری است.

سید مجتبی حسینی، معاون هنری وزیر پس شنیدن سخنان و دیدگاه ها گفت: دور دوازدهم جشنواره هنرهای تجسمی فجر به درایت و دانایی شما استادان پیشکسوت هنرهای تجسمی پیش خواهد رفت. رویدادی به این بزرگی زیر سایه یکی از بزرگان هنرهای تجسمی کشور، استاد ابراهیم حقیقی شکل می گیرد. جشنواره ها یا بستر گفت وگو هستند و یا نظام استعدادیابی، جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر هر دو این هاست.

وی اضافه نمود: در 30 سال پیش نادر بود که یک استعداد بزرگ در جایی از ایران جلوه کند و در محیط خودش باقی بماند و هنرش به منصه ظهور برسد. این فرد حتما باید به پایتخت مهاجرت می کرد تا دیده گردد. ولی اکنون اینگونه نیست جای جای ایران هنرمندان صاحب نامی دارد و استعدادهای درخشانی در استان های خودشان حضور دارند. جشنواره هنرهای تجسمی فجر باید بتواند در سطح ملی میزبان معرفی این گونه استعداد ها باشد تا آنها در ولایت خود بمانند.

او افزود: رویدادهای مهم تجسمی هر کدام باید در جای خودشان برگزار شوند ولی اگر تمام این شگفتی ها روی هم قرار گیرند برج بلندی را می سازند تا همه شاهد این باشند که سرمایه هنری امروز ایران چه قدر باشکوه است . این جشنواره افزون بر اینکه جشنواره استقلال کشور ماست می تواند نماد جمع شدن تمامی هنرها با سلیقه های مختلف زیر چتر است و این جشن بزرگ با هم بودن را رقم می زند.

او با اشاره به اینکه هنرهای تجسمی ایران در میان کشورهای منطقه جلوتر و پیش روتر است و در میان هنر روز جهان نیز حرفی برای گفتن دارد، اظهار کرد: جشنواره هنرهای تجسمی فجر بستر مناسبی است تا نشان دهیم ما به هنرهای تجسمی به عنوان یک مزیت هنری توجه داریم و به منطقه سیادت و قیادت هنرهای تجسمی ایران را نشان دهیم. در این دوره ما می توانیم از کشورهای منطقه نه به عنوان شرکت نماینده بلکه به صورت بازدیدنماینده و مخاطب هنری دعوت کنیم تا در این رویداد ملی حضور بهم رسانند.

وی در انتها با بیان اینکه آیین نامه جشنواره هنرهای تجسمی فجر سنگ بنایی بود که بر مبنای آن قدم برداریم، گفت: آیین نامه در واقع سنگ بنایی بود که بر مبنای آن کار را پیش خواهیم برد. در گذشته هر ساله بیش از 50 درصد برنامه ها تغییر می کرد اما اکنون با توجه به آیین نامه و ملاک قرار دادن آن، توانسته ایم یک خط سیری را پیش ببریم البته این بدان معنا نیست که آیین نامه قابل تغییر و اصلاح نیست. امیدواریم این آیین نامه طی کارهای اجرایی و با نظر اساتید این حوزه در دو سه سال آینده نهایی و قابل اتکاء باشد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 13 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 334

به "انتصاب دبیر و شورای سیاست گذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتصاب دبیر و شورای سیاست گذاری دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی فجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید