علت اتخاذ مواضع دوگانه اخیر مکرون

به گزارش مجله آرنا، یک کارشناس مسائل فرانسه مواضعامانوئل مکرون در مورد تحولات اخیر در این کشور را در چارچوب معادلات سیاسی فرانسه خواند و اظهار کرد: او مواضع دوگانه ای در ارتباط با این تحولات اتخاذ کرد تا از سوی احزاب راست افراطی در این کشور متهم به حمایت از مسلمانان نشود.

علت اتخاذ مواضع دوگانه اخیر مکرون

به گزارش گروه دیگر رسانه های مجله آرنا، مرتضی مکی در ارتباط با تحولات اخیر در فرانسه و نوع موضع گیری های مکرون در ارتباط با این تحولات گفت: رویدادهای اخیر در این کشور اروپایی را بدون در نظر دریافت تحولات چند سال اخیر در داخل فرانسه و همچنین مناسبات اروپا و خاورمیانه نمی توان تحلیل کرد. در چند سال اخیر شاهد یک سری تحولات جدی در کشورهای اروپایی بودیم و مواردی چون اسلام هراسی و اسلام ستیزی بعد از یازده سپتامبر در این کشورها شدت گرفت. گرچه در مواقعی فراز و فرودهایی داشته ولی در کل اسلام ستیزی در این کشورها فرایند رو به رشدی داشته و برخی از دولت های اروپایی سعی کرده اند که با فرافکنی، علت مسائل اقتصادی و اجتماعی موجود در این کشورها را بر دوش مسلمانان و مهاجران بیندازد.

وی با بیان اینکه کشور فرانسه از جمله کشورهای اروپایی است که تعداد زیادی از مسلمانان مهاجر از شمال آفریقا و خاورمیانه در آن زندگی می کنند و از لحاظ فرهنگی و اقتصادی دچار مسائلی هستند، افزود: از دیگر سو در مواقعی شاهد فشار دولت فرانسه بر این گروه از افراد نیز بوده ایم.

این کارشناس مسائل فرانسه همچنین به سیاست های این کشور اروپایی در شمال آفریقا و خاورمیانه اشاره کرد و گفت: فرانسه با حمایت از جریان تکفیری سعی کرد که اهداف خود را در سوریه به پیش ببرد و از حضور ده ها نفر از اتباع خود در بین جریان های تکفیری چشم پوشی کرد و مانع حضور انها در سوریه نشد .

وی با بیان اینکه این مجموعه تحولات باعث شده که در چند سال گذشته شاهد ایجاد شکاف عمیقی میان مهاجران در فرانسه و دیگر اقشار این جامعه باشیم، شرح داد : در همین چارچوب اقدامات اسلام ستیزانه، جریان راست افراطی در فرانسه به شدت افزایش پیدا کرده، چنان که بر اساس تحلیل برخی از کارشناسان احزاب چپ و چپ میانه در فرانسه به حاشیه رفته اند و شاهد رقابت بین جریان راست میانه و راست افراطی هستیم.

مکی ادامه داد: در جریان این تحولات، مکرون برای اینکه بتواند جایگاه خود را به عنوان رئیس جمهور در این کشور حفظ کند، سعی کرده که مواضعی را اتخاذ کند تا از یک طرف جریان راست افراطی را مهار کند و از طرف دیگر پایگاه خود را در فرانسه از دست ندهد و چهره خود را به عنوان یک فرد میانه رو حفظ کند. در همین چارچوب شاهد این هستیم که وی مواضع دوگانه ای را اتخاذ کرده، از طرفی مواضع شدیدی را در حمایت از بازنشر کاریکاتورها در مجله شارلی عبدو اتخاذ می کند و از طرف دیگر با توجه به واکنش برخی از کشورهای اسلامی سعی می کند مواضع خود را تلطیف کند.

این کارشناس مسائل فرانسه با بیان این اعتقاد کهدوگانگی مواضعی که مکرون اتخاذ کرده هوشمندانه است، افزود: در واقع او می خواهد هم جایگاه میانی خود را حفظ کند و از طرفی دیگر با اتخاذ این مواضع از گسترش پایگاه راست افراطی در این کشور جلوگیری کند. به نحوی که از سوی جریان راست افراطی متهم به حمایت از اسلام گراها نشود.

وی با بیان اینکه مواضع مکرون را باید در چارچوب معادلات سیاسی فرانسه مورد تحلیل قرار داد، در مورد تاثیر این نوع مواضع در رابطه فرانسه با کشورهای اسلامی و عربی گفت: ما در ارتباط با تحولات اخیر از جمله موضوع کاریکاتورهای مجله شارلی ابدو و مسائل بعد از آن، شاهد مواضع روشن و شفافی از سوی کشورهای عربی و اسلامی نبودیم در واقع واکنش ها در این حوزه فعالانه نبود و موضوع تحریم کالاهای فرانسوی نیز موضوعی بود که از سوی برخی از گروه های مذهبی و اجتماعی مطرح شد که می تواند تاثیرات خاص خود را داشته باشد.

مکی افزود: ولی در مجموع دولت های اسلامی مواضع روشن و شفافی در برابر تحولات اخیر در فرانسه و مواضع مکرون اتخاذ نکردند، چنانکه شاهد سکوت کامل سازمان همکاری اسلامی بودیم و این احتمال وجود دارد که در کوتاه مدت تنش های احتاقتصادی ایجاد شده بین فرانسه و برخی از کشورهای اسلامی فروکش کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 9 آذر 1399 بروزرسانی: 9 آذر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1205

به "علت اتخاذ مواضع دوگانه اخیر مکرون" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت اتخاذ مواضع دوگانه اخیر مکرون"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید