نقش نور آبی در نظارت بر بیماری رتینوپاتی دیابتی

به گزارش مجله آرنا، محققان دانشگاه توکیو ژاپن در مطالعه اخیرشان دریافته اند همانطور که یک نور درخشان می تواند یک اتاق بسیار تاریک را روشن کند، نور آبی نیز می تواند گزینه خوبی برای بررسی برخی قسمت های چشم باشد.

نقش نور آبی در نظارت بر بیماری رتینوپاتی دیابتی

به گزارش مجله آرنا و به نقل از تی ان، دانشمندان این مطالعه اظهار کرده اند برای بررسی بهتر و کاوش در اعماق چشم و کشف نواحی تحت تاثیر رتینوپاتی دیابتی (DR) که دلیل اصلی نابینایی است می توان از نور آبی استفاده کرد.

ژاپنی ها در مطالعه اخیرشان متوجه شده اند که می توان از تصاویر آبی به دست آمده از طریق روش افتالموسکوپی اسکن لیزری میدان وسیع چندرنگی (SLO) برای شناسایی نواحی از چشم افراد که به دلیل ابتلا به رتینوپاتی دیابتی آسیب دیده است، استفاده کرد. به گفته محققان با کمک این روش (نسبت به روش های پیشین) بخش گسترده تری از چشم را می توان بررسی کرد.

رتینوپاتی دیابتی (Diabetic retinopathy) یا شبکیه رنجوری دیابتی عارضه ای ناشی از دیابت است که به دلیل تغییرات ایجاد شده در رگ های خونی رخ می دهد. وقتی عروق خونی در شبکیه آسیب می بینند ممکن است باعث نشت مایع یا خون شده یا منجر به رشد شاخه های عروقی شکننده و کلاف مانند شده و باعث تخریب شبکیه شود در نتیجه تصویری که شبکیه به مغز می فرستد تار یا کج می شود.

روش های فعلی تصویربرداری از چشم شامل آنژیوگرام فلورسین است که طی آن رنگ به چشم تزریق می شود. اما افتالموسکوپی اسکن لیزری یک رویکرد غیر تهاجمی است که نیازی به رنگ ندارد و روش افتالموسکوپی اسکن لیزری میدان وسیع چندرنگ نیز نشان دهنده پیشرفت این تکنیک است که در آن از لیزرهای قرمز، آبی و سبز برای ثبت همزمان چند تصویر از بخش وسیعی از چشم استفاده می شود. تحقیقات قبلی نشان داده است که تصاویر آبی گرفته شده از طریق افتالموسکوپی اسکن لیزری معمولی ممکن است منطقه های از چشم که نشان دهنده آسیب مرتبط با رتینوپاتی دیابتی است را نشان هد.

در این مطالعه، محققان تصاویر به دست آمده از طریق روش افتالموسکوپی اسکن لیزری با میدان وسیع آبی و تصاویر آنژیوگرام فلورسین از چشم افراد مبتلا به دیابت را با یکدیگر مقایسه کردند و سپس به بررسی مورفولوژی شبکیه برخی از افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی پرداختند.

کیوکو اوهنو ماتسوی(Kyoko Ohno-Matsui) نویسنده ارشد این مطالعه گفت:ما دریافتیم که منطقه ها کم انعکاس در تصاویر افتالموسکوپی اسکن لیزری با میدان وسیع آبی با منطقه ها ایسکمی در تصاویر آنژیوگرام فلورسین بیماران مبتلا به رتینوپاتی دیابتی مطابقت دارد. ارزیابی بیشتر تصاویر نشان داد که به نظر می رسد نواحی ایسکمی با قسمت هایی از شبکیه که نازک و تا حدی بی سامان بودند، مطابقت دارند.

ایسکِمی (Ischemia) در اصطلاح پزشکی به کم رسیدن خون، به اندام یا ناحیه ای از بدن گفته می شود.

محققان گفتند این امکان وجود دارد که طول موج نور آبی بتواند راحت تر از این نواحی نازک شده شبکیه که به عنوان منطقه ها کم انعکاس در تصاویر افتالموسکوپی اسکن لیزری نمایش داده می شوند، عبور کند.

این مطالعه کاربرد روش افتالموسکوپی اسکن لیزری میدان وسیع آبی به عنوان یک ابزار ساده و غیر تهاجمی برای تشخیص آسیب های مرتبط با رتینوپاتی دیابتی در چشم را تایید می کند. این روش ممکن است به عنوان یک ابزار مهم غربالگری و نظارت بر پیشرفت بیماری در افراد مبتلا به رتینوپاتی دیابتی عمل کند.

یافته های این مطالعه در مجله Asia-Pacific Journal of Ophthalmology منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 16 آذر 1400 بروزرسانی: 16 آذر 1400 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 1802

به "نقش نور آبی در نظارت بر بیماری رتینوپاتی دیابتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقش نور آبی در نظارت بر بیماری رتینوپاتی دیابتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید