وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند

به گزارش مجله آرنا، اصغر دالوندی، به اظهارات وزیر بهداشت در مراسم افتتاح بیمارستان فرهیختگان، اشاره نمود و اضافه نمود: سازمان نظام پرستاری ضمن حمایت از مواضع سلامت محور وزیر بهداشت، از خط قرمز کارشناسی پرستاری دفاع می نماید.

وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند

وی ادامه داد: در صحبت های وزیر در روز کسب رای اعتماد از مجلس و افتتاح بیمارستان فرهیختگان، با وجود دفاع در نظارت بر اجرا و پیاده شدن استانداردها، به حریم کارشناسی پرستاری خدشه هایی وارد نموده اند که به هیچ وجه برای جامعه پرستاری که در طول چهار دهه تکامل رشته ای و حرفه ای، مانند اکثر کشورهای جهان و گذر از احتیاجهای اولیه جنگ و پشت سر گذاشتن دوره های کاردانی و داشتن نزدیک به 180 دانشکده، 60هزار دانشجو و نزدیک به 1500 عضو هیات علمی در یک چارچوب استاندارد در حال حرکت است، قابل قبول نیست.

دالوندی تاکید نمود: با توجه به اشراف وزیر بهداشت به

حوزه اقتصاد سلامت، باید گفت که مشکل نظام سلامت، پرستاران نیستند. بلکه کسانی هستند که در سیاستگذاری ها و تصمیم گیری های نظام سلامت، مردم را به سمت خدمات تخصصی و فوق تخصصی گران قیمت سوق داده اند.

وی اضافه کرد: در واقع این نگاه، باعث شده مردم از دسترسی به خدمات و مراقبت های ارزان قیمت که بر عهده نیروهای پرستاری است، محروم بمانند.

دالوندی گفت: محرومیت مردم و بیماران از رویکرد جامعه محور، خانواده محور و فرد محور در عرصه های پیش بیمارستانی، مثل ارتقاء سلامت، پیشگیری و غربالگری با وجود بیماری های های نوپدید عفونی مثل ایدز و کاهش موج و فوج ریسک فاکتورهای عامل بیماری های قلبی عروقی، سرطان ها، تصادفات جاده ای، و...، از یک سو و از سوی دیگر خدمات ارزشمند بعد از بیمارستان مثل مراقبت در منزل، و احتیاج به تعریف و ایجاد عرصه های جدید، که نه متولی درستی دارد و نه نظارتی بر آنها می گردد و بار و فشار آنها به دلیل عدم پوشش بیمه ای بر دوش خانواده هاست و معمولا خانواده در گیر و قربانی یک بیمار مزمن و یا نگهداری سالمند در منزل هستند، از تبعات سوق دادن مردم به خدمات تخصصی و فوق تخصصی گران قیمت است.

وی ادامه داد: وزیر بهداشت به جای پرداختن به کاردانی پرستاری به وعده خود در روز پرستار عمل کند و زمینه جذب هزاران نیروهای فارغ التحصیل و ارزشمند کارشناسی پرستاری را نه تنها برای عرصه بیمارستانی، بلکه برای عرصه های پیش و بعد بیمارستان فرصت های لازم را با تسهیل در مجوزها و یاری به بخش خصوصی در ایجاد عرصه های مختلف خدمات و مراقبت های پرستاری با پوشش بیمه ای فراهم آورد و عزم راستین وزارت را در اجرای تعرفه گذاری خدمات پرستاری حداقل در سطح کارانه های فعلی نشان دهد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 21 خرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: genarena.ir شناسه مطلب: 61

به "وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وزیر بهداشت به وعده های روز رای اعتماد عمل کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید